Чугуївська районна військова адміністрація
Харківська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Як встановити батьківство, якщо при народженні дитину записали за прізвищем матері

Дата: 19.02.2024 20:15
Кількість переглядів: 32

Розповідають фахівці Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правничої допомоги.

Фото без опису
Часто батьки з різних причин вчасно не оформлюють батьківство щодо власної дитини. Сина чи доньку записують за прізвищем матері. Як наслідок, дитина стає позбавленою можливості отримувати визначені законом виплати та пільги, повʼязані зі статусом батька, зокрема й після його смерті.

 

Чому важливо юридично визнавати батьківство?

 

Юридичне оформлення батьківства має важливе значення як для самої дитини, так і для її батьків.

Зокрема, встановлений відповідно до закону факт батьківства зумовлює низку юридичних наслідків, як от:

- обовʼязок батька утримувати дитину до повноліття (за певних обставин довше);

- право дитини на соціальне забезпечення, якщо батько має спеціальний статус, пов’язаний з трудовою діяльністю (наприклад, батько є військовослужбовцем, поліцейським тощо);

- право дитини на соціальне і пенсійне забезпечення у разі смерті чи загибелі батька, в тому числі й у разі загибелі батька, який є військовослужбовцем, що загинув під час виконання військового обов’язку;

- право дитини на спадкування після смерті батька.

 

Як встановити батьківство, якщо при народженні дитину записали за прізвищем матері?

 

Може бути кілька способів вирішення цього питання, залежно від обставин.

 

1. Якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі, але чоловік визнає батьківство

Якщо батьки дитини офіційно не одружені, походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров'я про народження жінкою дитини та за заявою матері й батька дитини. А походження дитини від батька – за заявою жінки та чоловіка. Таку заяву можна подавати як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану.

 

Алгоритм дій

Для цього треба звернутися до органу державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС) і подати спільну заяву про визнання батьківства та визначення прізвища, імені та по батькові дитини для внесення відомостей про батька дитини до Державного реєстру актів цивільного стану.

 

Окрім заяви, до органу ДРАЦС батьки подають паспорт громадянина України або паспорт громадянина іншої держави (у разі, якщо хтось із батьків є іноземцем).

 

2. Якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі і чоловік не визнав батьківство

У випадку, коли мати та батько дитини не перебувають у шлюбі й у добровільному порядку батько дитини не визнав батьківство, походження дитини від батька визначається за рішенням суду (стаття 125 Сімейного кодексу України). Такий порядок встановлення батьківства застосовують і тоді, коли батько помер чи загинув, зокрема на війні, не визнавши за життя свого батьківства щодо дитини.

 

Алгоритм дій

Для юридичного оформлення батьківства в судовому порядку, матері дитини потрібно звернутися до суду з позовною заявою про визнання батьківства батьком дитини. Щоб довести батьківство після смерті батька, необхідно також звертатися із заявою до суду.
 

Щоб довести в суді невизнане батьківство, необхідні докази. Це насамперед документи, які підтверджують факт народження дитини, факт проживання осіб однією сім’єю без реєстрації шлюбу, результати судової генетично-молекулярної експертизи, показання свідків.

 

Процедура визнання батьківства і процедура встановлення факту батьківства у суді у разі смерті батька займатиме певний час та потребуватиме коштів, адже доведеться сплатити витрати, пов’язані з розглядом справи, та погасити судові виплати.

 

Для отримання безоплатної кваліфікованої правничої допомоги радимо звертатися до Чугуївського місцевого центру з надання БВПД, який находиться за адресою: м. Чугуїв, вул. Старонікольська, 27А, тел.:(05746) 40-127.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора