Чугуївська районна військова адміністрація
Харківська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Чи можна «списати» кредит під час воєнного стану?

Дата: 08.02.2024 15:58
Кількість переглядів: 44

Для відповіді на це запитання, слід розділити види платежів за кредитом, які потрібно сплачувати.

Фото без опису

Є тіло кредиту, є відсотки за користування кредитними коштами, є комісія банку, а також штрафні санкції (неустойка, 3% річних, штафи), які у випадку порушення умов договору нараховує банк.

 

На питання розрахунків за кредитом також впливає наявність певного статусу особи. Пільгові умови передбачено для учасників бойових дій та членів їхніх сімей, ВПО, осіб, майно яких зруйновано/пошкоджено.

 

Щодо штрафних санкцій у законодавство внесено зміни: і до Закону України «Про споживче кредитування», і до Цивільного кодексу України щодо звільнення від відповідальності. У Законі України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» для ВПО звільнення від відповідальності за невиконання грошових зобов’язань за кредитними договорами та договорами позики було передбачено ще з кінця 2014 року.

 

Щодо осіб, які не мають статусу ВПО або учасника бойових дій, то вони звільняються від відповідальності за прострочення за кредитним договором протягом дії воєнного стану та у 30-денний строк після його припинення або скасування.

 

Неустойка (штраф, пеня) та інші платежі,сплата яких передбачена договором про  кредит,нараховані включно з 24 лютого 2022 року за прострочення виконання (невиконання,часткове виконання) за таким договором,підлягають списанню кредитодавцем. Тобто штрафні санкції не сплачують як особи з певним статусом, так і будь-які особи.

 

Щодо відсотків за користування кредитом та тіла кредиту.Тут немає автоматичного звільнення від сплати внаслідок воєнного стану. На початок військової агресії рф абсолютна більшість банків застосувала механізм кредитних канікул та зниженої відсоткової ставки.Проте це було не звільнення від сплати відсотків за кредитом та тіла кредиту,а лише відтермінування такої сплати. На сьогодні такий механізм на загальних засадах вже не застосовується.

 

Проте є певні пільгові умови для ВПО, учасників бойових дій. Зокрема, для ВПО загальна сума процентів за кредитним договором та/або договором позики не може перевищувати суми процентів, нарахованої протягом строку,на який надавався кредит(позика), за мінімальною ставкою, визначеною договором.

 

Згідно зі змінами до ЗаконуУкраїни «Про споживче кредитування»,на період дії воєнного станута протягом 90 днів із дня його припинення або скасування банки, небанківські установи та колектори тимчасово не зможуть стягувати з військових та їхніх сімей прострочені борги. Але це відстрочка сплати, а не списання як таке.

 

Таким чином, звільнення від відповідальності за кредитами є, не сплачувати кредитні платежі зовсім не вдасться. Є пільгові умови для ВПО, військовослужбовців протягом дії воєнного стану та 90 днів після нього.

 

Слід зауважити, що є можливість на двосторонній основі укласти з фінансовою організацією угоду про кредитні канікули, розстрочку, списання частини заборгованості по кредиту.Проте це є право,а не обов’язок фінансової установи. Обов’язкова реструктуризація передбачена для споживчих кредитів,наданих в іноземній валюті,за умови виконання певних вимог.

 

Для отримання безоплатної кваліфікованої правничої допомоги радимо звертатися до Чугуївського місцевого центру з надання БВПД, який знаходиться за адресою: м.Чугуїв, вул.Старонікольська, 27А, тел.:(05746) 40-127.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора