Підтримка людей з інвалідністю - це норма цивілізованого суспільства

Дата: 03.12.2023 09:19
Кількість переглядів: 136

Щороку 3 грудня відзначається Міжнародний день людей з інвалідністю. Державна служба зайнятості постійно працює над розширенням та підвищенням якості послуг з метою створення безбар’єрного простору для всіх, хто звертається. 

 

Клієнтам надається вільний доступ до усіх джерел інформації. У всіх центрах зайнятості  створено інформаційні куточки, що містять адресну інформацію з питань соціального захисту та реабілітації, можливостей працевлаштування і навчання, зокрема, інформаційні матеріали з рельєфно-крапковим шрифтом Брайля.

Служба зайнятості пропонує низку програм та послуг для людей з інвалідністю, серед яких  основними є такі:

  • Послуги з працевлаштування.

Громадяни, зацікавлені в пошуку роботи, можуть здійснювати самостійний  пошук на Єдиному порталі вакансій  або оформити підписку на вакансії через чат-боти у Telegram  та Viber. Але, зазначимо, що звернення до служби зайнятості прискорить процес працевлаштування, оскільки фахівці забезпечують індивідуальний супровід, здійснюючи підбір роботи з урахуванням особливостей, зокрема - з організацією професійної підготовки безпосередньо на майбутньому робочому місці.

Професійне навчання за робітничими професіями, які користуються попитом на ринку праці, здійснюється на замовлення роботодавця або для самозайнятості людини, коли безробітний планує започаткувати власну справу. 

Професійне навчання зареєстрованих безробітних здійснюється за кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Служба має власну систему сучасних центрів професійно-технічної освіти, які навчають доросле населення за 95 робітничими професіями та 335 освітніми програмами. 

Після успішного завершення навчання слухачі отримують документ державного зразка про присвоєння відповідної кваліфікації. 

Громадяни з інвалідністю, які мають професійну-технічну  чи  вищу освіту, не зареєстровані у службі зайнятості як безробітні, можуть безоплатно отримати від служби зайнятості ваучер на навчання та підвищити свій професійний рівень. Ваучер на навчання дає можливість пройти перепідготовку за робітничими професіями, підвищення рівня освіти, підвищення кваліфікації або спеціалізації та підготовку за спеціальністю для здобуття рівня магістра за  затвердженим Мінекономіки переліком професій та спеціальностей. 

Вартість ваучера не може перевищувати 10-кратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, на сьогодні - це майже 27 тис. грн. Якщо вартість навчання перевищує цю суму, то роботодавець або людина доплачує різницю самостійно.

  • Набуття статусу зареєстрованого безробітного. 

Реєстрація безробітних у службі може здійснюватися у такі способи:

особисто, під час відвідування центру зайнятості;

подання заяви через персональний кабінет, який створено на офіційному вебпорталі служби www.dcz.gov.ua ; 

через Єдиний державний портал електронних послуг або мобільний застосунок Дія;

Розмір допомоги по безробіттю визначається індивідуально. Під час дії воєнного стану максимальний розмір допомоги по безробіттю не може перевищувати розміру мінімальної зарплати, встановленої законодавством на 1 січня календарного року. У 2023-му – це 6700 грн. 

Допомога по безробіттю призначається з першого дня після дня надання статусу безробітного та під час дії воєнного стану її тривалість не може перевищувати 90 календарних днів. Водночас для осіб передпенсійного віку (за рік до досягнення відповідного віку та за наявності необхідного для призначення пенсії за віком страхового стажу) тривалість виплати не може перевищувати 360 календарних днів.

  • Надання грантів на створення або розвиток власної справи.

У рамках реалізації урядового проєкту єРобота служба зайнятості наразі супроводжує дві грантові програми, якими можуть скористатися особи з інвалідністю:

Подати заявку можна виключно через Портал Дія, обов’язково додати бізнес-план. 

Головними умовами отримання грантів є:

  • створення нових робочих місць протягом 6 місяців з дати отримання коштів на рахунок;
  • сплата податків та зборів під час ведення підприємницької діяльності, передусім за працевлаштованих працівників.

Про особливості програми гранту для ветеранів та її відмінностях від “Власної справи” можна дізнатися тут

Повний перелік урядових грантових програм тут

З метою стимулювання роботодавців до працевлаштування осіб з інвалідністю також діє низка компенсаційних програм для роботодавців, зокрема: 

Роботодавцям, які приймають на роботу людей з інвалідністю І та ІІ груп і облаштовують під їх потреби робочі місця, держава здійснює компенсацію фактичних витрат у сумі, що не перевищує 15 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня календарного року (наразі - 100,5 тис. грн) - за облаштування робочих місць для людей з інвалідністю І групи та до 10 розмірів мінімальної заробітної плати (67 тис. грн) – для людей з інвалідністю ІІ групи.

Щоб отримати компенсацію, роботодавець впродовж 90 календарних днів з дати працевлаштування такої особи, має подати заяву про надання відшкодування вартості витрат до центру зайнятості за місцем провадження своєї господарської діяльності.

За працевлаштування осіб з інвалідністю, які мають статус зареєстрованого безробітного, держава компенсує 50% фактичних витрат на оплату праці, але не більше розміру мінімальної заробітної плати. Загальний термін компенсації протягом року становить 6 місяців. 

За більш детальною інформацією роботодавці можуть звертатися до найближчого центру зайнятості.  (адреса Чугуївської філії Харківського обласного центру зайнятості: м.Чугуїв, вул.Героїв Чорнобильців, буд.11)

 

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора