Як встановити факт проживання чоловіка та жінки в незареєстрованому шлюбі

Дата: 25.08.2023 18:29

Проживання у так званому «цивільному шлюбі» не позбавляє можливості довести факт спільного проживання, адже сім’ю складають особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом і мають взаємні права та обов’язки.

Ознаки сім’ї, що підтверджують фактичний шлюб:
- чоловік і жінка мешкають разом;
- вони мають взаємні права та обов’язки;
- ведуть спільний побут і спільне господарство.

При цьому є важливими наступні умови:
- чоловік і жінка проживають фактичною сім’єю не менше 5 років;
- є мета встановлення фактів (законний розподіл спільно набутого майна чи спадкових прав).

Куди звертатися?
Заява про встановлення факту проживання однією сім’єю чоловіка та жінки в незареєстрованому шлюбі подається в порядку окремого провадження до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду за місцем проживання.

У заяві має бути зазначено:
- які факти просить довести заявник і з якою метою;
- причини неможливості отримання або відновлення документів, що підтверджують цей факт;
 - докази, що підтверджують факти.

Які документи потрібні для подачі заяви до суду
У разі подання заяви про факт спільного проживання чоловіка та жінки в незареєстрованому шлюбі додаються документи та докази фактичного шлюбу між заявником та іншими особами. Це можуть бути:
- докази, що підтверджують факт проживання чоловіка та жінки у незареєстрованому шлюбі  (свідоцтво про народження дітей, де чоловік записаний батьком дітей, прописка, показання свідків, свідоцтво про смерть одного з подружжя, квитанції, заповіти тощо);
- докази спільного ведення господарства (спільна оплата рахунків, оформлення кредитів, докази спільного придбання майна, квитанції тощо);
- заява про встановлення факту проживання однією сім’єю чоловіка та жінки у незареєстрованому шлюбі.

У рішенні суду зазначаються відомості про факт проживання однією сім’єю чоловіка та жінки в незареєстрованому шлюбі, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд встановив цей факт.

Для отримання безоплатної кваліфікованої правничої допомоги радимо звертатися до Чугуївського місцевого центру з надання БВПД, який знаходиться за адресою: м. Чугуїв, вул. Старонікольська, 27А, тел.: (05746) 40-127.